Muvofiqlik va risklarni boshqarish
Bugungi kunda o'z biznesi va investitsiyalarini himoya qilish uchun kompaniyalar o'zlarining barcha faoliyatida axloqiy biznes amaliyotlarini qo'llash majburiyatini oladilar. Kompaniyalar qat'iy qonunchilikning qabul qilinishi, beqaror valyuta kurslari, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy risklar kabi dunyoda ro'y berayotgan doimiy o'zgarishlarga duch kelganligi sababli, kompaniya ichida va tashqarisida yuzaga keladigan xavflarni nazorat qilish va boshqarish uchun oqilona ehtiyoj bor. Xatarlarni boshqarish va muvofiqlik tartib-qoidalariga kompleks yondashuvni joriy etish orqali kompaniyalar xavflarni oldindan bilish va oldini olish, shu orqali ularning faoliyatiga salbiy ta'sirini kamaytirishga qodir. Xatarlarni boshqarish va muvofiqlik bo'yicha mutaxassislarimiz global ilg'or tajribalarga muvofiq asosiy biznes jarayonlari va ichki nazoratni amalga oshirish, baholash va optimallashtirish, shuningdek kompaniyaning asosiy funktsiyalari o'rtasidagi o'zaro aloqani yaxshilash bo'yicha xizmatlarning to'liq spektrini taqdim etadilar.
Biz quyidagi xizmatlar turlarini taklif etamiz:
Bizning mutaxassislarimiz kompaniyalarga ushbu sohada quyidagi xizmatlarni taqdim etadilar:
– nazorat qiluvchi organlarning so‘rovlari doirasida zarur hujjatlar to‘plamini tayyorlash;
- nazorat qiluvchi organlarning harakatlariga asoslangan javoblar yoki e'tirozlarni rasmiylashtirish
- nazorat qiluvchi organlarning tekshirish hisobotlarini ko'rib chiqish va haqiqiyligini tekshirish
- nazorat qiluvchi organlar tomonidan tekshiruvlar o'tkazishda yordam berish, suhbatlar va so'roqlarda bevosita ishtirok etish
- nazorat qiluvchi organlarning so'rovlariga javoblar tayyorlanishini nazorat qilish va monitoring qilish.
– korruptsiyaga qarshi qonun hujjatlari talablari nuqtai nazaridan kontragentlar bilan ishlash, xususan, shartnoma amaliyotida korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha bandlarni ishlab chiqish va joriy etish;
– kompaniya xodimlari va rahbariyatini o‘qitish, turli mavzuli treninglar va seminarlar tashkil etish va o‘tkazish;
- kompaniya faoliyatida korruptsiyaga qarshi siyosatni amalga oshirish uchun zarur hujjatlar va chora-tadbirlarning to'liq majmuasini ishlab chiqish;
– korruptsiyaga qarshi kurash siyosati doirasida amalga oshirilayotgan tadbirlar samaradorligini nazorat qilish va monitoring qilish;
– korporativ firibgarlik xavfini kamaytirishga qaratilgan ichki tekshiruvlar va ichki nazorat va audit tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish;
– korrupsiyaga qarshi kurash siyosatining dolzarbligi va uni takomillashtirish zarurati yuzasidan doimiy monitoring olib borish.
– Banklar va to'lov tizimlarida muvofiqlikni to'ldirishda yordam berish
– AML va KYC muvofiqligi masalalari bo'yicha maslahat
– Kontragentlarni tekshirish
– Shubhali faoliyat uchun operatsiyalarni monitoring qilish va tahlil qilish
– Biznes uchun AML va KYC dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish
– Soliq tekshiruvlari chog‘ida soliq organlarining so‘rovlari doirasida zarur hujjatlar to‘plamini tayyorlash;
– Soliq organlarining so‘rovlariga asoslantirilgan javoblar yoki e’tirozlarni rasmiylashtirish;
– Nazorat qilinadigan operatsiyalarda muvofiqlik risklarini tahlil qilish;
– Kompaniyaning ichki tizimiga muvofiqlik tartib-qoidalarini joriy etish jarayonida qo‘llab-quvvatlash; – huquqiy nizolar yuzaga kelganda sud muassasalarida manfaatlarni ifodalash.
– Noqonuniy yoki shubhali bitimlar belgilarini aniqlash uchun shartnomalarni tahlil qilish;
– Bilimlarni tekshirish tadbirlari bilan seminarlar shaklida xodimlarni o'qitish;
– Hamkorlarni tekshirish, dastlabki ekspertiza o‘tkazish;
– Korrupsiyaga qarshi kurashish va boshqa qoidalar va talablar buzilganligini aniqlash yuzasidan ichki tekshiruvlar o'tkazish.
– Bojxona tekshiruvlari chog‘ida bojxona organlarining so‘rovlari doirasida zarur hujjatlar to‘plamini tayyorlash;
– Bojxona organlarining so‘rovlariga asoslantirilgan javoblar yoki e’tirozlarni rasmiylashtirish;
– Kompaniyaning ichki tizimiga muvofiqlik tartib-qoidalarini joriy etish jarayonida qo‘llab-quvvatlash;
– Huquqiy nizolar yuzaga kelganda sud muassasalarida manfaatlarni ifodalash.
Mutaxassislarimiz ijtimoiy mas'uliyatli biznes bilan shug'ullanuvchi kompaniyalarga ushbu sohada quyidagi xizmatlar turlarini taqdim etadilar:
– Ijtimoiy, korruptsiyaga qarshi siyosatni, shaxsiy ma’lumotlarni qayta ishlash va saqlash siyosatini, pudratchilar bilan ishlash siyosatini, sovg‘alar to‘g‘risidagi nizomni, manfaatlar to‘qnashuvi siyosatini, grantlar va subsidiyalar bilan ishlash to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqish va amalga oshirish;
– Kompaniya faoliyatida siyosat va qoidalarni amalga oshirish bo'yicha faoliyatni monitoring qilish;
– Kompaniya rahbariyati va muvofiqlikni amalga oshirish jarayonida bevosita ishtirok etadigan xodimlarga og'zaki va yozma maslahatlar berish.
- sanktsiyalarni tartibga solish va sanktsiyalarni qo'llash bo'yicha og'zaki va yozma maslahatlar berish (Amerika, Evropa, Rossiya va boshqalar);
- kompaniyaning profilini va kontragentlar va mijozlar bilan ham sanktsiyalar ro'yxatidan, ham ularsiz o'zaro munosabatlarini hisobga olgan holda kompaniyalar uchun sanktsiya risklari xaritasini ishlab chiqish va amalga oshirish;
- sanktsiyalar elementini hisobga olgan holda va sanksiyalar ostida qolmaslik uchun operatsiyalarni qayta tuzishda yordam berish;

Комплаенс и риск-менеджмент
На сегодняшний день в целях защиты своего бизнеса и вложенных инвестиций, компании нацелены предпринимать этические методы ведения бизнеса во всех видах своей деятельности. Так как компании сталкиваются с постоянными изменениями происходящими в мире, такими как принятие ужесточающих законодательных актов, нестабильный курс валют, политические, экономические и социальные риски, возникает разумная необходимость контролирования и управления рисками, возникающими внутри компаний и за их пределами. Внедряя комплексный подход к управлению рисками и соблюдению компаленс процедур, компании получают возможность предвидеть и предотвратить риски, тем самым снижая их негативное воздействие на свою деятельность. Наши специалисты по управлению рисками и комплаенс оказывают полный спектр услуг по внедрению, оценке и оптимизации ключевых бизнес-процессов и системы внутренних контролей в соответствии с лучшими мировыми практиками, а также по улучшению взаимодействия между ключевыми функциями компании
Мы предлагаем следующие виды услуг:
Наши специалисты предоставляют компаниям следующие виды услуг в этой области:
– подготовка необходимого пакета документов в рамках запросов контролирующих органов;
– составление обоснованных ответов или возражений на действия контролирующих органов
– рассмотрение и проверка на обоснованность актов проверок контролирующих органов
– сопровождение в процессе проведения проверок надзорными органами, непосредсвтенное участие при беседах и допросах
– контроль и осуществление мониторинга подготовки ответов на запросы контролирующих органов.
– выстраивание работы с контрагентами с позиции требований антикоррупционного законодательства, в частности разработка и внедрение в договорную практику антикоррупционных оговорок;
– обучение сотрудников и руководящий состав компании, организация и проведение различных тематических тренингов и семинаров;
– разработка полного комплекса необходимых документов и мероприятий для внедрения антикоррупционной политики в деятельности компании;
– контроль и мониторинг эффективности проводимых мероприятий в рамках антикоррупционной политики;
– организация и проведение внутренних расследований и мероприятий внутреннего контроля и аудита, направленных на снижение риска корпоративного мошенничества;
– постоянный мониторинг антикоррупционной политики на предмет ее актуальности и необходимости ее усовершенствования.
– помощь в прохождении комплаенса в банках и платежных системах
– консультирование по вопросам AML и KYC Compliance
– проверка контргагентов
– мониторинг и анализ операций на предмет подозрительной активности
– разработка и внедрение программ AML и KYC для бизнеса
– подготовка необходимого пакета документов в рамках запросов налоговых органов при налоговых проверках;
– составление обоснованных ответов или возражений на запросы налоговых органов;
– проведение анализа комплаенс рисков в контролируемых сделках;
– сопровождение в процессе внедрения комплаенс процедур в внутреннюю систему компаний;
– представление интересов в судебных учреждениях при возникновении судебных споров.
– анализ договоров на предмет обнаружения признаков незаконных или подозрительных сделок;
– проведение обучения сотрудников в форме семинаров с мероприятиями по проверке знаний;
– осуществление проверок партнеров, проведение предварительной должной осмотрительности;
– проведение внутренних расследований по факту обнаружения фактов нарушения антикоррупционных и иных правил и требований.
– подготовка необходимого пакета документов в рамках запросов таможенных органов при таможенных проверках;
– составление обоснованных ответов или возражений на запросы таможенных органов;
Наши специалисты предоставляют компаниям, осуществляющим свою деятельность в социально-ответственном бизнесе, следующие виды услуг в этой области:
– разработка и внедрение в деятельность компании социальной, антикоррупцинной политики, политики по обработке и хранении персональных данных, политики работы с контрагентами, положения о подарках, политики в области конфликта интересов, положения по работе с грантами и субсидиями;
– мониторинг деятельности по внедрению политик и положений в деятельность компании;
– предоставление устных и письменных консультаций руководящему составу компании и сотрудникам непосредственно вовлеченным в процесс внедрения комплаенса.
– предоставление устных и письменных консультаций в отношении санкционного регулирования и применения санкций (американских, европейских, российских и пр.);
– составление и внедрение карты санкционных рисков для компаний с учётом профиля компании и взаимодействия с контрагентами и клиентами, как из санкционных списков, так и без таковых;
– содействие в реструктуризации сделок с учётом санкционного элемента и во избежание попадания в санкции;